گزارشی از فعالیت های پژوهش سرای فارابی

پژوهش‌سرای دانش‌آموزی فارابی ناحیه یک اهواز با شروع سال تحصیلی جاری فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود به صورت گسترده در حوزه فناوری نانو آغاز نموده است.در مصاحبه ای که با جناب آقای سیدآزادی حسینی مدیر این پژوهش‌سرا داشتیم، ایشان به تشریح فعالیت‌های این مجموعه در حوزه نانو پرداختند:
برنامه های صورت گرفته در حوزه فناوری نانو توسط این مجموعه:
1-برگزاری سمینارهای ترویجی  دانش‌آموزی در حوزه علوم و فناوری نانو
این سمینارها با هدف ترویج نانو و با همکاری باشگاه نانو و با حضور حداکثری دانش آموزان مقاطع متوسطه‌ی اول و دوم،  دختران و پسران ناحیه یک و ناحیه چهار اهواز در تاریخ‌های 22 و 23 و 24 و 25 و 30 آبان ماه سال جاری برگزار شدند.

2-برگزاری سمینار ترویجی در حوزه علوم و فناوری نانو برای دبیران علوم پایه
این سمینار با هدف ترغیب و تشویق دبیران علوم پایه در نواحی چهارگانه آموزش و پرورش اهواز در تاریخ 24 آبان ماه و در هفته پژوهش برای بیش از 100 نفر از دبیران علوم پایه برگزار گردید که مورد استقبال بسیار خوب دبیران قرار گرفت.

3-تشکیل انجمن دانش آموزی نانو
هم زمان با برگزاری سمینار‌های ترویجی فناوری نانو ،از بین دانش آموزان شرکت کننده در این سمینارها، علاقه مندان  به حوزه پژوهش، تشکیل انجمن داده که جهت فعالیت‌های هدفمند در حوزه نانو فناوری سازماندهی خواهند شد.
اهداف انجمن:
1-آشنایی دانش آموزان با فناوری نانو
2-تشویق و ترغیب دانش‌آموزان به شرکت در هشتمین المپیاد علوم و فناوری نانو
3- تشویق آنان به منظور شرکت در طرح های پژوهشی با محوریت فناوری نانو جهت حضور در جشنواره‌های نوجوان وجوان خوارزمی و جشنواره‌های ملی نانو

4-برگزاری کارگاه‌های عملی در آزمایشگاه نانو
این کارگاه‎‌ها در سه مرحله و در تاریخ های 18 و 19 آذر ماه (صبح و عصر) در محل آزمایشگاه این پژوهش‌سرا برگزار گردید. در این   گارگاه‌ها ابتدا  نانو ذرات نقره را به روش شیمیایی سنتز نمود و سپس به کمک دستگاه الکتروریس با پلیمر pva روش تهیه نانو الیاف به دانش‌آموزان آموزش داده شد. و در پایان روش کار کردن سایر دستگاه‌های موجود در آزمایشگاه نانو، این پژوهش‌سرا برای دانش‌آموزان توضیح داده شد.

5-آماده سازی و ثبت نام دانش آموزان جهت شرکت در المپیاد دانش آموزی نانو
از آغاز ثبت نام در هشتمین المپیاد علوم و فناوری نانو ، پژوهش سرای فارابی ابتدا با برگزاری سمینار های ترویجی دانش‌آموزی و همچنین سمینار ترویجی دبیران و کارگاه های نانو برای دانش آموزان شروع به تبلیغ و ترویج نانو نموده و از دانش آموزان برای شرکت در این المپیاد ثبت نام بعمل آورده است.

6-معرفی دستگاه‌های موجود در پژوهش سرای فارابی ناحیه یک اهواز
آزمایشگاه نانو پژوهش‌سرای فارابی تنها آزمایشگاه نانو در آموزش و پرورش خوزستان و یکی از مجهزترین آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی نانو در کشور است در این آزمایشگاه دستگاههای زیر موجود است.اسپاترینگ(لایه نشانی در خلاء)، اسپکترو فتومتر، الکتروریس، گلاوباکس،التراسونیک،اسپین کوتر(دستگاه لایه نشانی چرخشی)، آون،کوره الکتریکی،انکوباتور،سانتریفیوژ،هیتر استیرر(همزن مغناطیسی حرارتی)، ph متر و ترازوی دیجیتال

7-اعضا  واساتید انجمن نانو:
سیدآزادی حسینی
اکبر موحد
غیاض سلیمانی
بهروز رستمی نسب
حجت اله مفید
پریسا کبیری

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد