گزارشی از فعالیت های پژوهش سرای فارابی

پژوهش‌سراي دانش‌آموزي فارابي ناحيه يک اهواز با شروع سال تحصيلي جاري فعاليت‌هاي آموزشي و پژوهشي خود به صورت گسترده در حوزه فناوري نانو آغاز نموده است.در مصاحبه اي که با جناب آقاي سيدآزادي حسيني مدير اين پژوهش‌سرا داشتيم، ايشان به تشريح فعاليت‌هاي اين مجموعه در حوزه نانو پرداختند:
برنامه هاي صورت گرفته در حوزه فناوري نانو توسط اين مجموعه:
1-برگزاري سمينارهاي ترويجي  دانش‌آموزي در حوزه علوم و فناوري نانو
اين سمينارها با هدف ترويج نانو و با همکاري باشگاه نانو و با حضور حداکثري دانش آموزان مقاطع متوسطه‌ي اول و دوم،  دختران و پسران ناحيه يک و ناحيه چهار اهواز در تاريخ‌هاي 22 و 23 و 24 و 25 و 30 آبان ماه سال جاري برگزار شدند.

2-برگزاري سمينار ترويجي در حوزه علوم و فناوري نانو براي دبيران علوم پايه
اين سمينار با هدف ترغيب و تشويق دبيران علوم پايه در نواحي چهارگانه آموزش و پرورش اهواز در تاريخ 24 آبان ماه و در هفته پژوهش براي بيش از 100 نفر از دبيران علوم پايه برگزار گرديد که مورد استقبال بسيار خوب دبيران قرار گرفت.

3-تشکيل انجمن دانش آموزي نانو
هم زمان با برگزاري سمينار‌هاي ترويجي فناوري نانو ،از بين دانش آموزان شرکت کننده در اين سمينارها، علاقه مندان  به حوزه پژوهش، تشکيل انجمن داده که جهت فعاليت‌هاي هدفمند در حوزه نانو فناوري سازماندهي خواهند شد.
اهداف انجمن:
1-آشنايي دانش آموزان با فناوري نانو
2-تشويق و ترغيب دانش‌آموزان به شرکت در هشتمين المپياد علوم و فناوري نانو
3- تشويق آنان به منظور شرکت در طرح هاي پژوهشي با محوريت فناوري نانو جهت حضور در جشنواره‌هاي نوجوان وجوان خوارزمي و جشنواره‌هاي ملي نانو

4-برگزاري کارگاه‌هاي عملي در آزمايشگاه نانو
اين کارگاه‎‌ها در سه مرحله و در تاريخ هاي 18 و 19 آذر ماه (صبح و عصر) در محل آزمايشگاه اين پژوهش‌سرا برگزار گرديد. در اين   گارگاه‌ها ابتدا  نانو ذرات نقره را به روش شيميايي سنتز نمود و سپس به کمک دستگاه الکتروريس با پليمر pva روش تهيه نانو الياف به دانش‌آموزان آموزش داده شد. و در پايان روش کار کردن ساير دستگاه‌هاي موجود در آزمايشگاه نانو، اين پژوهش‌سرا براي دانش‌آموزان توضيح داده شد.

5-آماده سازي و ثبت نام دانش آموزان جهت شرکت در المپياد دانش آموزي نانو
از آغاز ثبت نام در هشتمين المپياد علوم و فناوري نانو ، پژوهش سراي فارابي ابتدا با برگزاري سمينار هاي ترويجي دانش‌آموزي و همچنين سمينار ترويجي دبيران و کارگاه هاي نانو براي دانش آموزان شروع به تبليغ و ترويج نانو نموده و از دانش آموزان براي شرکت در اين المپياد ثبت نام بعمل آورده است.

6-معرفي دستگاه‌هاي موجود در پژوهش سراي فارابي ناحيه يک اهواز
آزمايشگاه نانو پژوهش‌سراي فارابي تنها آزمايشگاه نانو در آموزش و پرورش خوزستان و يکي از مجهزترين آزمايشگاه‌هاي دانش‌آموزي نانو در کشور است در اين آزمايشگاه دستگاههاي زير موجود است.اسپاترينگ(لايه نشاني در خلاء)، اسپکترو فتومتر، الکتروريس، گلاوباکس،التراسونيک،اسپين کوتر(دستگاه لايه نشاني چرخشي)، آون،کوره الکتريکي،انکوباتور،سانتريفيوژ،هيتر استيرر(همزن مغناطيسي حرارتي)، ph متر و ترازوي ديجيتال

7-اعضا  واساتيد انجمن نانو:
سيدآزادي حسيني
اکبر موحد
غياض سليماني
بهروز رستمي نسب
حجت اله مفيد
پريسا کبيري

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد