مواد سازنده عطر و آثار آن بر روحیه انسان

هادی عسکری

[هادی عسکری، کارشناسی ارشد فیزیک، پژوهشگر و مدرس]

عطرها موادی هستند که انسان‌ها برای اینکه خوش‌بو باشند و در نزد دیگران مقبول، از آن‌ها استفاده می‌کنند. عطرهایی که از مواد طبیعی به دست می‌آیند، مانند مشک آهوی ختن، اندک‌اند. اغلب این مواد، از مواد و ترکیبات شیمیایی و به‌صورت سنتزی تولید می‌شوند. با ساختار عطرها آشنا می‌شویم.

مواد سازنده عطر: هر نوع عطر دست‌کم از سه جزء تشکیل یافته است که میزان فرّاری و وزن ‏مولکولی آن‌ها تا حدی باهم تفاوت دارند.

 جزء اول: جزء اول که تاپ نوت نامیده می‌شود، فرارترین ماده و مشخص‌ترین بو را در دارا بوده ‏و در تولید عطر کاربرد دارد.‏

جزء دوم: جز دوم که میدل نوت نامیده می‌شود، کمتر فرار است و عموماً عصاره یک ‏گل (بنفشه، یاس و غیره) است.

جزء سوم: آخرین جزء یا اندنوت، کمترین میزان فرّاری را دارد و معمولاً یک رزین یا پلیمر مومی ‏است

دانشمندان کاملاً نظریه تأثیرات عطر بر روح و روان فرد را تائید می‌کنند و بر این باور هستند که ازنظر روانشناسی بوی عطر و رایحه‌ها می‌توانند روی امواج مغزی و ضربان قلب تأثیر بگذارند و رایحه‌هایی مانند اسطوخودوس و بابونه فرد را آرام کند و ترنج و بهارنارنج تحریک‌پذیر هست. تحقیقات نشان می‌دهد که 14% سکته‌های مغزی در اثر بوی کباب و سدر در هوا است.

یکی از ویژگی‌های قابل‌توجهی که رایحه و عطر دارد این است که فوراً روی احساسات و عواطف ما تأثیر می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهد یک عطر می‌تواند انسان را تحریک و یا آرام کند و در تشویق روحیه بد و خوب نیز تأثیر زیادی دارد. خاطرات را می‌تواند به مثبت و یا منفی تبدیل کرده و به ما رؤیاهایی شیرین القا کند. عطرها قدرت بسیاری در تأثیرگذاری روی روحیه دارند.

منابع:

3 نظر

  1. 11-عالی

  2. 16-Thank you

  3. خیلی جالبه. متشکریم

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد