معرفی ربات سورنا

هادی عسکری

[هادی عسکری، کارشناسی ارشد فیزیک، پژوهشگر و مدرس]

چکیده:

ربات سورنا ربات انسان‌نمایی است که توسط دانشگاه تهران ساخته شده‌است. نام‌گذاری این ربات بر اساس نام سردار اشکانی ؛سورنا انجام گرفته‌است. پروژه سورنا که هم‌اکنون نسل سوم آن در حال تکمیل است و تا کنون نسل‌های اول و دوم این ربات به بهره‌برداری رسیده است، توسط مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه تهران(CAST) طراحی، ساخت و پیاده‌سازی شده است.

معرفی طرح و ویژگیهای ربات سورنا

تیم مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، با همکاری انجمن تخصصی مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن و با دستیابی به دانش و فناوری طراحی، ساخت و برنامه ریزی ربات‌های انسان‌نما، اقدام به طراحی و ساخت ربات انسان‌نمای سورنا ۱ نمود. سورنا ۱ تنها به عنوان نمادی برای اعلام آغاز پروژه طراحی، ساخت و هوشمندسازی ربات انسان‌نما، در سال ۱۳۸۷ ارائه شد. این ربات ۱۶۵ سانتی‌متر قد و ۶۰ کیلوگرم وزن دارد و از قابلیت حرکت بر روی مسیر از قبل تعیین شده توسط موتورهای DC و سیستم مسیریاب و همچنین، حرکت و فعالیت به صورت دستی از طریق اپراتور برخوردار بوده است. علاوه بر این، سورنا۱ قابلیت تکلم متن‌های از پیش تعیین شده (در تمامی مراحل فعالیت) را نیز دارا بوده است. سورنا ۱ در روز ۲۴ آذر ماه ۱۳۸۷ در همایش انتخاب نوآوران برتر کشور رونمایی شد. نام‌گذاری این ربات بر اساس نام سردار اشکانی، سورنا انجام گرفته‌است. ربات سورنا

در راستای تکمیل و توسعه ربات انسان‌نمای سورنا ۱، مراحل طراحی وساخت نسل دوم ربات سورنا مجددا در مرکز سیستم‌های پیشرفته دانشگاه تهران آغاز گردید. این ربات که در ابعاد و وزن مشابه انسان ساخته شده است قادر است همانند یک انسان ولی با سرعتی آهسته‌تر و با ترکیبی از حرکات دست، سر و پا گام بردارد. داشتن مجموعا ۲۲ درجه آزادی در بالاتنه و پایین‌تنه و گام برداشتن با حفظ تعادل از ویژگی‌های بارز این نسل از ربات سورنا محسوب می‌شود. سورنا۲ محصول بیش از ۱۰۰۰۰ نفر ساعت کار فشرده می‌باشد.

پروژه ربات سورنا ۳ با هدف توسعه و ساخت ربات انسان‌نما با قابلیت‌های واقعی‌تر و طبیعی‌تر نسبت به نسل‌های قبلی خود و همچنین بسترسازی به منظور کاربرد فن‌آوری‌های گسترش‌یافته آن در حوزه‌ها وقالب‌هایی نظیر ربات‌های امدادگر و به‌توان به ویژه در کاربردهای پزشکی تعریف گردید. این پروژه که هم‌اکنون در حال تکمیل شدن می‌باشد نسبت به نسل‌های قبلی خود پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است. از جمله قابلیت‌ها این ربات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: • مجموعا ۳۵ درجه آزادی در بالاتنه و پایین‌تنه • افزایش سرعت گام برداری • توانایی چرخش • توانایی بالا رفتن از پله • توانایی بالارفتن از سطح شیب‌دار • قابلیت تشخیص و شناسایی چهره و اشیاء • قابلیت گریپینگ • قابلیت تشخیص صدا و جملات در اجرای پروژه سورنا ۳ که یک پروژه فرارشته‌ای محسوب می‌شود و در مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه تهران با همکاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع و معادن در حال انجام می‌باشد، از همکاری اساتید در حوزه‌های مختلفی از جمله دینامیک و کنترل، الکترونیک، نرم‌افزار و طراحی صنعتی در داخل کشور نیز بهره برده شده است.

منبع: ویکی پدیا

4 نظر

  1. 11-استادعسکری خسته نباشید

  2. باعرض سلام وخسته نباسید ..
    امیدوارهستم که من هم درآینده به مملکت خود کمک کنم و باعث پیشرفت مملکت خودم شوم

  3. عکس این پست در آخرین عناوین به روایت تصویر نیست وبه نمایش در نیامده

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد