مسابقات دانش آموزی نور

مسابقه دانش‌آموزی نور که هر ساله به نام و بزرگداشت یكی از دانشمندان بزرگ جهان برگزار می‌‌شود؛ در دوره نخست خود با عنوان «مسابقه دانش ­آموزی نور؛گرامیداشت ابن­ هیثم» به مناسبت یک­ هزارمین سال انتشار کتاب المناظر ابن‌هیثم، ریاضی ‌دان و فیزیک ‌دان شهیر جهان اسلام و اولین دانشمند فیزیک نور در جهان برگزار شد. موضوع این دوره از مسابقه که  مباحث نور و کاربردهای آن بود، مشارکت بیش از چهار هزار دانش‌آموز در سراسر کشور را با ارسال 1650 فیلم ثبت کرد و از صاحبان 200 اثر برگزیده، تقدیر شد.

مسابقه دانش‌آموزی نور در سال دوم برگزاری خود‌، گرامیداشت پروفسور جکی­ یینگ؛ برگزیده جایزه مصطفی 2015 نام گرفت. این دوره از مسابقه در تمامی حوزه‌های علمی همچون فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، ریاضیات، نجوم و یا ترکیبی از علوم مختلف بود که در نهایت بیش از پنج هزار دانش‌آموز، دو هزار فیلم از آزمایش‌های علمی خود را ارسال کردند و در روز اختتامیه نیز از 100 گروه دانش‌آموزی برگزیده تقدیر شد.

نحوه شرکت در این مسابقه ساخت فیلم‌های 60 ثانیه‌ای از انجام آزمایش­های علمیِ گروه‌های دانش‌آموزی طرح‌ریزی شده است.

مسابقه دانش آموزی نور؛ گرامیداشت ابن­ رزاز جزری، در سال تحصیلی 96-97 از دی‌ماه آغاز شد. موضوع این دوره از مسابقه، ساخت فیلم­ های علمی کوتاه یک دقیقه ­ای از انجام آزمایش یا وسیله ساخته شده از ساخت ساز و کارهای (مکانیزم ­های) حرکتی و آزمایش­ هایی در مباحث مختلف مکانیک است.

همانند سال گذشته، صدها فیلم در محدوده علمی مرتبط برای راهنمایی علمی دانش ­آموزان ارائه خواهد شد. موضوعات فیلم‌های علمی عبارتند از: ماشین ­های ساده و مکانیزم ­های حرکتی، اصطکاک، ایستایی، مرکز جرم، استاتیک، اینرسی، حرکت دورانی، نیروهای جانب مرکز، حرکت پرتابی، قوانین نیوتن، گرانش، فنر، تکانه، انرژی مکانیکی و تبدیل های آن، آونگ ها، فشار و شناوری، فشاردر جامدات، مایعات، گازها، قانون برنولی، سیالات، نوسان، تشدید، امواج مکانیکی خواهند بود.

دوره سوم مسابقه دانش‌آموزی­ نور؛ گرامیداشت ابن رزاز جزری، از دی‌ماه سال جاری آغاز شده و دانش‌آموزان می‌توانند از دهم دی­ ماه تا پایان اردیبهشت سال آینده، با مراجعه به سایت جایزه­ مصطفی به نشانی http://www.mustafaprize.org در بخش مسابقه دانش‌آموزی نور مراجعه کرده و  در قالب گروه‌های 2  یا 3 نفره آثار  علمی خود را به صورت فیلم‌های 60 ثانیه‌ای به دبیرخانه جایزه مصطفی ارسال کنند.

معیارهای ارزیابی و نحوه داوری آثار ارسالی بر روی سایت مسابقه ارائه می ­شود و این دوره نیز به 100 اثر برتر دانش‌آموزی، 100 سکه بهار آزادی اهدا و تعدادی تجهیزات آزمایشگاهی به 10 پژوهشسرا و 10 مدرسه با مشارکت برتر اهدا خواهد شد.

نظر دادن بسته است.