نجوم

[وحیده کامروافر، کارشناسی ارشد فیزیک، مدیر دپارتمان]

اگر در شب‌های تاریک بدون مهتاب به پهنه‌ی آسمان بنگریم آن را غرق در ستارگانی می‌بینیم که به‌تنهایی یا دسته‌دسته همچون بلورهای درخشان جلوه گری می‌کنند این‌ها همه ستارگان کهکشان راه شیری ما هستند.

گیتی انباشته از میلیاردها میلیارد کهکشان است در داخل کهکشان‌ها و یا در خارج آن‌ها، ابرهایی از گازها و غبارهای کیهانی همراه یا بدون ستاره وجود دارد که ممکن است روشن یا کاملاً تاریک باشند این‌ها را ابرهای ستاره‌ای یا سحابی‌ها می‌گویند و به نظر می‌آید که محل زایش و مرگ دائمی ستارگان هست.

سیاره‌ها جرم‌هایی هستند کوچک و سرد که تحت تأثیر نیروی گرانش ستاره‌ای بوده و به علت تأثیر متقابل نیروی گرانش خود و ستاره‌ی مزبور بر روی مداری مشخص ستاره مربوطه را دور می‌زند. هنگام تشکیل منظومه شمسی‌اتم مای سنگین‌تر با شدت بیشتری جذب ستاره مادر (خورشید) شده و سیاره‌های کوچک و فشرده خاکی مانند عطارد، زهره، زمین و مریخ و نیز خرده سیاره‌ها، قمرها و سنگ‌های آسمانی را در اطراف آن پدید آوردند. اتم‌های سبک‌تر (گازی) از این جاذبه گریخته و سیاره‌های بزرگ گازی همچون مشتری، زحل، اورانوس و نپتون را ایجاد کردند و…

مقدمه بالا خلاصه‌ای است از علم نجوم، نجوم مطالعه مواد و مقدمه‌ای است درباره فرایند به وجود آمدن آنچه در آن‌سوی جو زمین است که این جهان و آسمان را از اتم‌های کوچک تا گیتی وسیع شامل می‌شود.

بی‌تردید دانش نجوم و ستاره‌شناسی از قدیمی‌ترین و ملموس‌ترین علوم بشری هست از زمانی که بشر با ستاره‌شناسی پایه گزار این علم شد تاکنون که دامنه تصوراتش اجرامی سماوی نظیر سیارات، ستاره‌ها، دنباله‌دارها، سحابی‌ها، مواد بین کهکشانی و کهکشان‌های بی‌شمار را در جهان هستی در برگرفته است و به یاری اندیشه غنی و تجهیزات رصدی پیشرفته تا اعماق فضا را درنوردیده است. ازاین‌رو پژوهش سرای فارابی باهدف ترویج علم نجوم و اخترفیزیک اقدام به راه‌اندازی دپارتمان نجوم نموده است تا با ارتقای دانش نجوم و اخترفیزیک به همراه ارتباط با سایر مراکز علمی دنیا از طریق رسانه‌های گروهی و بهره‌برداری از فناوری‌های نوین در امر رصد و مشاهده اجرام آسمانی نقش مؤثری داشته باشد پرواضح است که این اهداف زمانی جامه‌ی عمل خواهند پوشید که ارتباط و همکاری‌های تنگاتنگی میان پژوهش سرای فارابی و سایر مؤسسات همکار ایجاد شود.

6 نظر

  1. عالی، خلاصه،مفید

  2. ممنون از اطلاعات خوبتون.ای کاش بچه های رشته تجربی هم می تونستن درالمپیاد نجوم شرکت کنن.

  3. ۳۷ کریمی مطالب خوب واموزنده ای بود.

  4. 37 مقدمه ی بسیار جالبی بود،مرسی.

  5. بسیار جالب و اموزنده

  6. با ارزوی موفقیت برای دبیر گلم دوستتون دارم خانم کامروا
    ی شاگرد قدیمی که فک کنم اسمشم یادتون رفته
    ولی من بازم دوستتون دارم به امید روزی که فیزیک 100بزنم تیانا صالحی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد