کارون پژوهی

[مصطفی مشمشاوی، کارشناسی ارشد تاریخ، پژوهشگر و مدرس]

کارون پژوهی بر پایه پژوهش‌های نظری و میدانی در دو گستره بوم شناسی ۱ انسانی ۲ و بوم شناسی طبیعی ۳ در تلاش است که زمینه‌هایی را برای چالش نهادها و سازمان‌های مردمی خوداستوار( سازمان‌های مردمی نهاد- سمن) فراهم سازد.
این نهادها وسازمان‌ها با برخورداری از پشتیبانی حقوقی دولت جمهوری اسلامی ایران بایستی در پی بکارگیری منابع انسانی پیرامونی رودخانه کارون باشند تا بتوانند از منابع طبیعی بازیابی شونده بهره‌برداری نمایند.
این هدف – شناسایی و بکارگیری منابع انسانی و طبیعی پیرامونی کارون – پایه پژوهش کارگروه‌های بخش کارون پژوهی پژوهش‌سرای فارابی ناحیه یک آموزش و پرورش شهرستان اهواز می‌باشد که با همکاری نهادها و سازمان‌های دولتی، چهارچوب پروژه‌های کارآمد را پی‌ریزی می‌نماید.
هدف این پروژه‌ها فراهم ساختن زمینه‌های فعالیت‌های اجتماعی- اقتصادی نهادها و سازمان‌های مردمی خوداستوار است که با بازده‌های مالی سودآور همراه باشد– گردشگری،صنایع دستی، فنون پیشه‌ایی وهنر و… در راستای جذب سرمایه‌های بومی، منطقه‌ای و جهانی – را می‌توان برای نمونه بیان نمود.

(Ecology)- بوم شناسی شاخه‌ای است از زیست شناسی که زندگی گیاهان و جانوران را در زمینه محیط رشد یا بوم( habitat) آن‌ها مطالعه می‌کند. (آگ برن و نیم کوف، زمینۀ جامعه شناسی، اقتباس ا.ح.آریان پور، تهران، شرکت سهامی کتابهای جیبی، کتابفروشی دهخدا، همکاری مؤسسه انتشارات فرانکلین،نش هشتم،۱۳۵۳، فصل سیزدهم، ص ۲۷۶٫)
( Human Ecology)- علمی است که انسان را در زمینه محیط زندگی او مورد تحقیق قرار می‌دهد وبنابراین به اجتماعات انسانی نظر دارد. از این سبب است که آن را اجتماع شناسی(Community Study) نیز نامیده‌اند. (همان جا.)
( Natural Habitat)- بوم طبیعی علمی است که تاثیر عوامل محیط طبیعی را بر یکدیگر بررسی و مطالعه می‌کند.(همان، ص۲۷۷٫)

2 نظر

 1. کارون پاینده و پرآب و همیشه جاری باشد.

  تا این قلب تپنده و حیاتی در اهواز جاریست، زندگی

  برای ما درجریان است.

  شادابی و نشاط وطراوت وسرسبزی

  این خاک ارمغانی اوست.

  زنده باد کارون

 2. با سلام و سپاسگزاری.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد