ارتباط با صنعت و دانشگاه

[محمد مرادی‌اول، کارشناسی ارشد مهندسی عمران-مدیریت ساخت، مدیر دپارتمان]

شاعر بلندآوازه ایران، سعدی شیرازی در گلستان خود نکته جالبی دارد:

ظریفی را گفتند عالم بی‌عمل به چه ماند گفت به زنبور بی عسل

طبق آمارهای بین‌المللی ایران ازنظر تولید علم در جایگاه 23 دنیا قرار دارد درحالی‌که ازنظر استفاده از علم در رتبه 94 جهان قرار دارد. این یعنی اینکه ما علم‌ داریم اما از علم خود در راستای آسایش، رفاه و پیشرفت جامعه به درستی استفاده نمی‌کنیم.

این مجموعه در راستای نیل به اهداف آموزشی و پژوهشی خود اقدام به تأسیس دپارتمان ارتباط صنعت و دانشگاه نموده است و برنامه‌های متنوعی نیز برای این دپارتمان دارد.

1ـ بازدیدهای علمی و صنعتی: با توجه به اینکه مخاطبین اصلی این مجموعه دانش‌آموز و دانشجو هستند، بازدید از مراکز صنعتی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این دپارتمان است. این بازدیدها ازیک‌طرف باعث افزایش علاقه این گروه سنی به صنعت شده و به آن‌ها در تعیین رشته آینده این دانش آموزان کمک شایانی خواهد کرد و از طرف دیگر خلاقیت فوق‌العاده دانش آموزان و دانشجویان هم می‌تواند به کمک صنعت آمده و راه‌حل‌های فوق‌العاده مفیدی را به صنایع ارائه دهد.

2ـ جهت دادن به پایان‌نامه‌ها و تحقیقات دانشجویی: یکی از نقاط تلاقی صنعت و دانشگاه تعیین موضوع پایان‌نامه‌ها و تحقیقات دانشجویی است. ازیک‌طرف مسائل و مشکلات صنعت می‌تواند موضوعات مناسبی را برای تحقیق به دانشجویان دهد و از طرف دیگر ایده‌های دانشجویان و خلاقیت آنان نیز می‌تواند راه‌حل‌های فوق‌العاده مفیدی را برای حل مشکلات صنعتی ارائه دهد. لذا این دپارتمان اهمیت خاصی برای جهت‌دهی به پایان‌نامه‌ها و تحقیقات دانشجویی قائل است.

2 نظر

 1. بسیار عالی

  موفق باشید

 2. غلامعباس مرادی اول

  یکی از برنامه های اتحادیه اروپا برای خروج از بحران مالی، ایجاد بستر مناسب برای تاسیس شرکت های کوچک و متوسط زود بازده بود. نخست به این دلیل که تشکیل یک شرکت کوچک بسیار ساده است و دیگر اینکه شرکت های کوچک و متوسط، موتور رشد اقتصادی هستند.
  در این بین تاثیر “آموزش کار آفرینی” را نباید فراموش کرد، آموزشهایی که می تواند جسارت و شکیبایی لازم برای تاسیس یک کسب و کار کوچک را در جوانان بوجود آورد.
  پژوهشسرا می تواند به عنوان ایجاد کننده یک ارتباط واقعی بین نظام آموزشی و اقتصاد محلی، راهنمایی برای شکوفایی استعدادهای جوان و همچنین ظرفیتهای منطقه باشد.
  ویدئو های زیر از سایت persian.euronews می تواند راهنمای مناسبی برای آشنایی با این ابتکار خلاقانه در اروپا باشد:

  http://persian.euronews.com/2014/04/18/micro-management-why-small-businesses-are-flourishing-in-latvia

  http://persian.euronews.com/2014/02/07/business-planet-boom-in-bilbao-as-entrepreneurs-schooled

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد